wtorek, 09 maj 2017 18:18

Jarosławskie Pola Nadziei obrodziły optymizmem

Napisane przez wp
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 8 maja 2017 r. odbyło się w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu spotkanie, podsumowujące pierwszą edycję akcji Pola Nadziei. W spotkaniu, prowadzonym przez koordynatora księdza Andrzeja Surowca, wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół, koordynatorzy szkolni, nauczyciele, wolontariusze związani z hospicjum oraz inne osoby, wspomagające Pola Nadziei.

Największe grono bezpośrednich realizatorów akcji, to dzieci i młodzież, którzy przez dwa dni, niezbyt ciepłe, kwestowali z żonkilowymi puszkami. Łącznie w akcji wzięło udział 625 osób. Do akcji przystąpiła większość szkół jarosławskich oraz szkoły z Cieszacina Małego, Cieszacina Wielkiego, Pawłosiowa, Radymna, Dom Dziecka w Łopuszce oraz parafianie z Szówska i Tywoni.

W szkołach i przedszkolach przygotowano kilkanaście tysięcy sztucznych żonkili a w Radymnie bukiety żywych kwiatów.

Akcja w liczbach

 • Termin akcji: sobota i niedziela 29 i 30 kwietnia 2017 r.
 • Bezpośredni uczestnicy: 625 osób
 • Zebrana kwota: 80 020,32
 • Ok. 3/8 ogólnej sumy zebrana w sobotę przy sklepach a 5/8 w niedzielę przy kościołach
 • Koszty 2878,60 (druk skarbonek, druk plakatów, identyfikatory, koperty na pieniądze)
 • Największa zawartość puszki 2242,47
 • Najwyższa suma ze skarbonek, zebrana przez jedną szkołę (18 puszek): 5971,34

Zebrane fundusze przeznaczone są na rozruch działalności hospicjum – Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Potrzeby hospicjum nie skończą się wraz z jego uruchomieniem. Początkowe 12 miejsc ma się zwiększyć do 30, a stałym zadaniem będzie stwarzanie pensjonariuszom jak najlepszych warunków. 

Hospicjum nie ma jeszcze osobowości prawnej i funkcje oficjalnego organizatora przyjęło na siebie Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Jarosławiu, które jest organizacją pożytku publicznego i mogło uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej. 

Ksiądz Franciszek Rząsa, inicjator i organizator budowy hospicjum podkreślił, że nie tylko zbiórka pieniężna była tu ważna, lecz także propagowanie - zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci - pomocy osobom chorym, starszym i cierpiącym.

Na zakończenie rozdane zostały dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe różańce. 

Echa akcji są bardzo pozytywne wśród mieszkańców, co wskazuje, że należy ją kontynuować i rozwijać. Oceniono, że w przyszłych edycjach są jeszcze duże możliwości rozszerzenia akcji, przez włączenie do niej wszystkich gmin i parafii powiatu jarosławskiego. Poddana też została propozycja sadzenia jesienią we własnych ogródkach cebulek żonkili, aby w przyszłym roku zamiast sztucznych kwiatów wręczać ofiarodawcom żywe żonkile, wyhodowane. Związane to będzie z trafieniem z terminem akcji na czas kwitnięcia żonkili. 

Czytany 3270 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 10:55

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Wesprzyj dzieło

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top