niedziela, 11 czerwiec 2017 06:39

Złoty Jubileusz Ks. prof. Franciszka Rząsy

Napisane przez Teresa Salabura-Baszanowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu Pięćdziesiątnicy w dniu Zesłania Ducha Świętego Duch Święty skierował swoje światło na uroczystość w skromnej kaplicy Matki Bożej Bolesnej w Hospicjum Nad Sanem, by swoim blaskiem spłynąć na osobę Ks. prof. Franciszka Rząsy, który właśnie w tym dniu obchodził 50-lecie kapłaństwa.

Dziękczynnej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Ks. Dziekan Jan Jagustyn w asyście Ks. Jubilata i Ks. Proboszcza Mariana Bocho.

Na wstępie Ks. Dziekan odczytał laudację od Ks. Arcybiskupa Adama Szala. List od Arcybiskupa zawierał słowa uznania dla całej 50-letniej posługi kapłańskiej Ks. Franciszka Rząsy jako kapłana, wychowawcy, profesora i dla wszystkich Jego dzieł materialnych i duchowych.

Ks. Dziekan Jan Jagustyn w swojej oracji przypomniał życiorys i osobę Ks. Jubilata od narodzin ze Śp. Rodziców – Rozalii i Józefa poprzez edukację, studia seminaryjne, uniwersyteckie i wyświęcenie w 1967 roku na kapłana, przez służbę wojskową i wszystkie sprawowane funkcje wynikające ze stanu kapłańskiego. Ks. Dziekan dobitnie zaznaczył, że w każdej nowej roli, w każdym nowym zadaniu Ks. Jubilat stosował maksymę Ad sum.

Myślą przewodnią w pracy duszpasterskiej Ks. Jubilata były słowa Św. Jana Pawła II: „BOGU dziękujcie, DUCHA nie gaście”. Tak jak Św. Jan Paweł II, tak też Ks. Franciszek całkowicie zawierzył Matce Bożej i z ufnością oddał się w Jej Opiekę. Właśnie Matka Boża wspierała i wspiera wszystkie dzieła Ks. Jubilata, z Jej Miłości czerpie siłę do dalszej pracy, by ulżyć ubogim w potrzebie.

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam
W lipcowy poranek mych święceń
dla innych szary zapewne -
jakaś moc przeogromna
z nagła poczęła się we mnie
Jadę z innymi tramwajem -
biegnę z innymi ulicą -
nadziwić się nie mogę
swej duszy tajemnicą

- wierszem Ks. Jana Twardowskiego Ks. Proboszcz Marian Bocho rozpoczął swoje życzenia i gratulacje dla Ks. Franciszka, tym samym wprowadził nastrój poetyckiej refleksji i radości.

W imieniu własnym, Fundacji „Wzrastanie” i całej Wspólnoty życzenia złożył Przewodniczący Fundacji pan Marian Żołyniak. Wszyscy zgromadzeni wierni z głębokim wzruszeniem przyjęli błogosławieństwo Ks. Jubilata Franciszka Rząsy, który nazajutrz udał się do Częstochowy do Matki Bożej Jasnogórskiej, by podziękować za Złoty Jubileusz Kapłaństwa i złożyć meldunek: Ad sum.

 

W każdą drugą środę miesiąca w hospicjum spotykają się wolontariusze z pracownikami naukowymi Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, aby po wspólnej Eucharystii zgłębić swoją wiedzę na temat opieki paliatywnej. Spotkanie w dniu 14 czerwca miało charakter bardzo wyjątkowy i uroczysty, gdyż zbiegło się ze Złotym Jubileuszem kapłaństwa Ks. prof. Franciszka Rząsy.

W imieniu pracowników PWSTE i wolontariuszy życzenia złożyli pan dr Piotr Kudyba i pani Wiesława Kasiak, która w pięknych powinszowaniach zwróciła się do Czcigodnego Jubilata m.in. tymi słowami: „Wiemy na pewno wszyscy, że Twoje kapłańskie życie było, i jest, i niech nadal będzie pieśnią chwały dla miłości Boga i ludzi.”

Teresa B.

 

50-lecie kapłaństwa ks. Franciszka

16

15

14

13

12

11

Czytany 2883 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 10:22

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top