sobota, 02 kwiecień 2016 19:27

Historia powstania

Prowadząc Dom Rekolekcyjny w Jarosławiu w Opactwie Benedyktyńskim, przewodniczący Fundacji Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”, działający na terenie Podkarpacia, ksiądz Franciszek Rząsa często spotykał bezdomnych, proszących o schronienie. Szczególnie podczas zimy, trudno było pozostawić tych ludzi bez opieki. Wielokrotnie apelował w różnych instytucjach o pomoc dla nich. Umocnieniem w działaniach napotykających na duże trudności, było przesłanie papieża Jana Pawła II „Bóg bogaty w miłosierdzie”- papieża wrażliwego, zatroskanego o los ludzi potrzebujących pomocy. W latach 1999-2002 trwały przygotowania z myślą i pragnieniem niesienia pomocy bezdomnym. Jesienią 2002 roku, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie zakupiono w Jarosławiu nad Sanem, opuszczony przez Kolumnę Transportu Sanitarnego skromny budynek wraz z przyległym niewielkim terenem. Po podpisaniu aktu notarialnego Fundacja „Wzrastanie” podjęła się adaptacji budynku dla Centrum Charytatywnego, w którym znalazło miejsce schronisko dla bezdomnych mężczyzn.

Otwórzcie się na największy dar Boga, na Jego miłość, która przez Krzyż Chrystusa objawiła się światu jako miłość miłosierna.

Jan Paweł ll

W tym samym roku archidiecezja przemyska przeżywała nawiedzenie kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Jasnogórski obraz nawiedził wszystkie kościoły miasta Jarosławia. Peregrynując, dotarł także na plac nad Sanem gdzie Fundacja Pomocy Młodzieży „Wzrastanie” im. Jana Pawła II prowadziła prace adaptujące zakupiony dom dla potrzeb Centrum Charytatywnego. Na pamiątkę nawiedzenia placu nad Sanem powstający obiekt przyjął nazwę Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej. Pragnieniem inicjatorów przedsięwzięcia było jak najszybciej przygotować pomieszczenia dla bezdomnych mężczyzn, potrzebujących pomocy na ciele i na duszy w trudnych etapach ich życia. Odtąd Fundacja „Wzrastanie” podjęła służbę pod patronatem Matki Bożej nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także osobom starszym.

Ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II, naszego przewodnika wiary i jednocześnie patrona, związane z Jego śmiercią, beatyfikacją i kanonizacją, inspirowały Przewodniczącego Rady Fundacji „Wzrastanie”, ks. Franciszka Rząsę, do poszerzania zakresu usług Centrum Charytatywnego w Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecnie, obok Schroniska dla bezdomnych mężczyzn na terenie placówki znajduje się Zakład Opiekuńczo – Pielęgnacyjny i Hospicjum.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 grudzień 2016 08:28

Ogłoszenia

kwiecień 07, 2018

Pola Nadziei 2018

W dniach 21 – 22 kwietnia 2018 roku przeprowadzona zostanie druga akcja Jarosławskie „Pola Nadziei”. Akcja ta ma na celu propagowanie w społeczeństwie otwartości na drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego oraz wsparcie Jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II.

luty 24, 2018

Twoje 1 % dla Hospicjum

Liczy się każda złotówka. Jeśli chcesz i możesz, nich to będzie także Twoja złotówka.

Nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001

KRS:  0000065901 (przekaż 1% podatku)

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

luty 22, 2017

Apel o jałmużnę wielkopostną

Zbliża się okres Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia, aby wzrastali w przyjaźni z Bogiem. Ojciec św. Franciszek nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu wskazał na postać bogacza, który pogrążony w egoizmie nie widział głodnego biedaka. Łazarz, to człowiek ubogi, jest w stanie rozpaczliwym i nie ma siły, żeby się podnieść.

listopad 10, 2016

Kompletujemy wyposażenie hospicjum

Dom Świętego Jana Pawła II, którego rozbudowę podjęliśmy  w Roku Miłosierdzia, będzie uroczyście poświęcony przez abp.Adama Szala z Przemyśla 14 grudnia 2016 roku. Część budynku z przeznaczeniem na hospicjum jest już ukończona. Obecnie zabiegamy o wyposażenie wewnętrzne . Łączy się to z dużymi kosztami. Uruchomienie hospicjum uzależnione jest od tegoż wyposażenia. Bardzo prosimy o każdą pomoc finansową z przeznaczeniem na wyposażenie.

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

Nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001

KRS:  0000065901 (przekaż 1% podatku)

październik 13, 2016

Zapraszamy na spotkania

Dzięki Bożej pomocy i ludzkiej życzliwości powoli zbliżamy się do ukończenia pomieszczeń w Domu Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11, w których chcemy otworzyć Hospicjum dla chorych na nowotwory. Równocześnie zabiegam o to, by przygotować grono wolontariuszy, którzy będą towarzyszyć bezinteresownie chorym. Dlatego rozpoczniemy specjalistyczne przygotowanie wolontariuszy do posługi chorym.

Wesprzyj dzieło

  • Kontakt

    Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" -  Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej 37-500 Jarosław ul. Sanowa 11 tel. +48 16 621 44 76

  • Duszpasterz

    ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top