sobota, 02 kwiecień 2016 19:27

Dom Ulgi w Cierpieniu - powstanie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II, naszego przewodnika wiary i jednocześnie patrona, związane z Jego śmiercią, beatyfikacją i kanonizacją, inspirowały Przewodniczącego Rady Fundacji „Wzrastanie”, ks. Franciszka Rząsę, do poszerzania zakresu usług Centrum Charytatywnego w Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej.
Obecnie, obok Schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego KOLGMED na terenie placówki znajduje się także Hospicjum im św. Jana Pawła II.
W dniu 22 marca 2015 roku w ramach wizytacji kanonicznej Parafii Bożego ciała w Jarosławiu nawiedził Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej Metropolita Przemyski ks. Abp Józef Michalik.
W Kaplicy Matki Bożej Bolesnej o godz. 15:00 odprawił Mszę Św. wraz z ks. Dziekanem Janem Jagustynem, proboszczem Kolegiaty ks. Marianem Bocho i ks. Franciszkiem Rząsą.

 

 

Na zakończenie ks. Arcybiskup powiedział m.in.:

„Taki dom jak ten – Dom Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II zawsze w człowieku budzi większe refleksje, zawsze budzi wdzięczność wobec Pana Boga, że znajdują się ludzie, którzy sobie wzajemnie pomagają, chcą służyć, zauważają cierpienie, zauważają potrzebę drugiego człowieka, współczują samotnemu człowiekowi. W ten sposób wypełniają tę misję, która Chrystus zlecił każdemu wierzącemu, każdemu chrześcijaninowi: Byłem chory, odwiedziliście Mnie, Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie, Byłem głodny, a daliście Mi jeść … itd. Znamy to, te Błogosławieństwa Pana Jezusa z Ewangelii Świętego Mateusza (...)”

Wyraził serdeczne podziękowanie:

„(…) wszystkim bardzo serdecznie dziękuje, za tworzenie atmosfery w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II, za ofiarowanie swoich dni, życia, za to że się nie zniechęcacie, a opiekunowie i chorzy - bierzecie te trudności ten krzyż i dźwigacie go razem z Panem Jezusem. Niech On nam wszystkim błogosławi.”

 

 Fot. Tablica upamiętniająca oraz figura Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu rozbudowy Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II

 

Po Mszy św. Metropolita Przemyski zawierzył wszystkich obecnych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, poświęcił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa przed budynkiem oraz plac pod dalszą rozbudowę.
W 2015 roku dotychczasowy obiekt, wraz z rozpoczętą budową nowych pomieszczeń z przeznaczeniem na hospicjum dla terminalnie chorych nazwaliśmy - Domem Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawia II. W ten sposób podkreślamy oddanie całego Dzieła i wszelkiej posługi cierpiącym na ciele i na duszy ku czci Św. Jana Pawła II.

W kwietniu 2015 roku po uroczystości poświęcenia rozpoczęto prace przygotowujące pod rozbudowę Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II:
-wykopy
-wykonanie ław i fundamentów

 

 

W miesiącach od czerwca do września kontynuowano wykonanie ścian budynku parteru i I piętra oraz poddasza, wylewanie stropów, a we wrześniu wykonano pokrycie dachowe.

W listopadzie i grudniu 2015 i w 2016 roku wykończono wnętrze budynku. Został oddany do użytku w Listopadzie 2017 roku. 

 

Pragnie się w tym miejscu pomagać umierającemu w uporządkowaniu swoich spraw i relacji z tymi, których opuszcza. Obok lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty i opiekuna socjalnego, szczególną rolę odgrywa duszpasterz, wskazujący podopiecznym jak wielkie jest miłosierdzie Boga i czuła opieka Matki Najświętszej. Ważne jest też włączenie rodziny i przyjaciół chorego w duchowe wsparcie i towarzyszenie w przejściu do Domu Ojca. 

W grudniu 2017 roku został erygowane i uruchomione Hospicjum im. Św. Jana Pawła II, a w styczniu 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił refundację za opiekę nad 8 chorymi. Od początku jednak pragniemy przyjmować wszystkich, którzy potrzebują specjalistycznej opieki.

 

 

 

Czytany 6371 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 10:46

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Ogłoszenia

kwiecień 23, 2020

Modlitwy przy konających i umierających

Jak pomóc osobom konającym i umierającym?

 

marzec 23, 2020

Fundacja "WZRASTANIE"

wrzesień 04, 2018

Wolontariat

"Kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. 

Blisko niego."

                                                                                                                       Św. Jan Paweł II

 

Od początku działalności hospicjum w wolontariat opiekuńczy oraz akcyjny włączyło się wiele osób przeszkolonych z zakresu niesienia pomocy chorym i ich rodzinom.

 

Chcesz pomagać ludziom ? Masz trochę dobrej woli? Masz otwarte serce i wolny czas, który chcesz dobrze wykorzystać? Przyjdź do Domu Ulgi
w Cierpieniu, 
posłuchaj doświadczonych w służbie samarytańskiej

 

 

 

Nie musisz mieć wielkich kwalifikacji 

i doświadczenia, ale wrażliwość serca

na los drugiego człowieka

Wystarczy, że chcesz pomóc!

 

Spróbuj, a zobaczysz, że warto czynić dobro,

ale mądrze i wytrwale...

 

luty 24, 2018

Twoje 1 % dla Hospicjum

Liczy się każda złotówka. Jeśli chcesz i możesz, nich to będzie także Twoja złotówka.

Nr konta:

56 9106 0008 2002 0015 8512 0001

KRS:  

0000065901 (przekaż 1% podatku)

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

luty 22, 2017

Apel o jałmużnę wielkopostną

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia ...

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top