czwartek, 18 luty 2016 18:47

Dzieło hospicyjne

Przez wiele stuleci umieranie w obecności rodziny i bliskich było norma. W dzisiejszych czasach najbliżsi chorych, mimo największych starań, nie sa w stanie dostatecznie im pomóc. Obecny postęp medycyny pozwala ulżyć w wielkim cierpieniu nieuleczalnie chorym. Rodziny i najbliżsi szukają specjalistycznej pomocy w działających hospicjach domowych i specjalnych ośrodkach hospicyjnych. Hospicjum, to miejsce przeznaczone dla ludzi nieuleczalnie chorych, w którym otoczeni opieka pielęgnacyjne-medyczno oraz duszpasterska mogą przygotować się do godnego odejścia.

Poczucie bowiem opuszczenia - osamotnienia za parawanem szpitalnym, jak często bywa, jest przyczyna największego bólu odczuwanego przez gasnącego pacjenta.

Dlatego podstawowym działaniem ludzi opiekujących się pacjentem w hospicjum jest nie tylko dążenie do zmniejszenia odczuwanego bólu i eliminowania typowych w stanie terminalnym dolegliwości,ale ważne jest wsparcie duchowe chorego przez posługę duszpasterską i modlitwę.

Pragnie się też umierającemu pomóc w uporządkowaniu swoich spraw i relacji z tymi, których się opuszcza. Obok lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty i opiekuna socjalnego, szczególna rolę odgrywa duszpasterz, wskazujący podopiecznym jak wielkie jest miłosierdzie Boga i czuła opieka Matki Najświętszej.

Ważne jest też włączenie rodziny i przyjaciół chorego w duchowe wsparcie i towarzyszenie w przejściu do Domu. Ojca. Na terenie Jarosławia i okolic odczuwa się boleśnie brak specjalistycznego ośrodka dla osób nieuleczalnie chorych. Do naszego Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego, wielokrotnie zgłaszali się opiekunowie chorych na choroby nowotworowe, prosząc o przyjęcie ich podopiecznych do dobrze funkcjonującej placówki.

Ze względu na to, że obiekt nie był przystosowany do pomocy terminalnie chorym, zaszła pilna potrzeba budowy nowych pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie dla hospicjum. Po wielu konsultacjach z duszpasterzami i zainteresowanymi osobami, podjęto decyzję dalszej rozbudowy Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej. W 2014 roku dotychczasowy obiekt, wraz z rozpoczętą budową nowych pomieszczeń dla terminalnie chorych nazwaliśmy - Domem Ulgi w Cierpienia im. św. Jana Pawła II. W ten sposób podkreślamy oddanie całego Dzieła i wszelkiej posługi cierpiącym na ciele i duszy Świętemu naszemu patronowi.

Miłość do cierpiącego jest znakiem i miarą poziomu cywilizacji rozwoju narodu

Jan Paweł ll

Wiara w Chrystusa jest drogowskazem, w jaki sposób należy podchodzić do potrzebujących, jak ich traktować, i to podejście do chorego i jego rodziny często odróżnia hospicja katolickie od zwykłych zakładów opieki paliatywnej działających w szpitalach i poza nimi. Praca w hospicjum to odpowiedzialna misją posługi miłości miłosiernej dla chorego i jego bliskich, która nie ogranicza się tylko do opieki, leczenia i uśmierzania bólu, ale przede wszystkim jest to posługa miłości, ofiarności, która uczy chorego przeżywać cierpienie i odejście z tego świata w zjednoczeniu z Chrystusem Ukrzyżowanym.
Ważną rolę w działalności hospicjum odgrywają wolontariusze, którzy niosą bezinteresowną pomoc chorym i rodzinom. Ofiarują oni swój czas i pomoc, będąc przy chorym towarzyszą w słabości i walce z bólem, która toczy się w każdym cierpiącym. Często ta bliska obecność przy chorym jest wielkim wsparciem duchowym.

Nasza myśl W przyszłości kierujemy na powstanie hospicjum domowego, opartego na wolontariacie, gdzie duchowni, lekarze, pielęgniarki, terapeuci niosą codziennie wielogodzinną pomoc nieuleczalnie chorym i ich rodzinom W domach. Rodzina nie zostaje sama z bólem i cierpieniem chorego, ale wspiera ja obecność wolontariuszy. Ich posługa nie ogranicza się tylko do odwiedzin, ale niesie konkretna specjalistyczną i całościowa pomoc dla chorego. Przygotować chorego na spotkanie z Bogiem i rodzinę na przeżycie trudnego czasu i towarzyszenia bliskiej osobie w jej odejściu to odpowiedzialna misja, na która powołuje wolontariuszy hospicjum sam Miłosierny Ojciec. Aby podjąć się takiej posługi, trzeba mieć szczególna łaskę od Boga, powołanie do hospicjum, miejsca, gdzie ludzkie cierpienie i ból spotyka się z cierpieniem Samego Boga, gdzie dotykamy Miłosierdzia Bożego w tajemnicy życia i śmierci człowieka. 

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 maj 2016 11:53
Więcej w tej kategorii: Wnętrze - zdjęcia »

Przystań

 • Dane kontaktowe
  FUNDACJA POMOCY MŁODZIEŻY IM. ŚW. JANA PAWŁA II "WZRASTANIE" ODDZIAŁ W JAROSŁAWIU -   Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej   37-500 Jarosław, ul. Sanowa 11,  tel. 16 621-44-76 (Schronisko),  tel. 16…

Ogłoszenia

kwiecień 23, 2020

Modlitwy przy konających i umierających

Jak pomóc osobom konającym i umierającym?

 

marzec 23, 2020

Fundacja "WZRASTANIE"

wrzesień 04, 2018

Wolontariat

"Kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. 

Blisko niego."

                                                                                                                       Św. Jan Paweł II

 

Od początku działalności hospicjum w wolontariat opiekuńczy oraz akcyjny włączyło się wiele osób przeszkolonych z zakresu niesienia pomocy chorym i ich rodzinom.

 

Chcesz pomagać ludziom ? Masz trochę dobrej woli? Masz otwarte serce i wolny czas, który chcesz dobrze wykorzystać? Przyjdź do Domu Ulgi
w Cierpieniu, 
posłuchaj doświadczonych w służbie samarytańskiej

 

 

 

Nie musisz mieć wielkich kwalifikacji 

i doświadczenia, ale wrażliwość serca

na los drugiego człowieka

Wystarczy, że chcesz pomóc!

 

Spróbuj, a zobaczysz, że warto czynić dobro,

ale mądrze i wytrwale...

 

luty 24, 2018

Twoje 1 % dla Hospicjum

Liczy się każda złotówka. Jeśli chcesz i możesz, nich to będzie także Twoja złotówka.

Nr konta:

56 9106 0008 2002 0015 8512 0001

KRS:  

0000065901 (przekaż 1% podatku)

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

luty 22, 2017

Apel o jałmużnę wielkopostną

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia ...

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top