sobota, 28 maj 2016 19:02

Schronisko dla bezdomnych mężczyzn - powstanie i rozwój

      Przy prowadzeniu Domu Rekolekcyjnego w Jarosławiu w wyremontowanym Opactwie doświadczano wielokrotnie (szczególnie w zimie) trudnych sytuacji, przejawiających się w osobach bezdomnych proszących o schronienie. Podejmowanie ich łączyło się z wieloma problemami. Apelowano wówczas w różnych instytucjach o pomoc tym ludziom.
      W dniu 20 sierpnia 2002 roku, dzięki przychylności Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Bogdana Rzońcy otrzymano za niewielką odpłatą, na rzecz Fundacji Pomocy Młodzieży im. Św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”, opuszczone obiekty przez Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego, położone w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11. W następnych miesiącach pierwsi mieszkańcy (dwunastu mężczyzn) włączyli się do prac adaptacyjnych zakupionego budynku, w którym późną jesienią zorganizowano Schronisko dla bezdomnych mężczyzn. 

Pierwotny budynek schroniska - 2002 r.  

      W posłudze potrzebującym pomocy, doświadczano często bezradności wobec narastających potrzeb zgłaszanych osób nieuleczalnie chorych. Dotyczyły one głównie braku miejsca. Ponadto w okresie zimowym wiele osób szukało schronienia, których przyjmowano na nocleg na korytarzach schroniska.
      Od września 2012 roku, pomimo braku funduszy, podjęto się przebudowy - rozbudowy obiektów, aby je przygotować, do spełnienia wszelkich wymagań oraz stworzyć nowe pomieszczenia dla przyjęcia na poddaszu - osób bezdomnych potrzebujących pomocy. Bardzo wiele pracy i trudu włożono przez cały okres remontów - głównie - mieszkańcy schroniska –  całkowicie bezinteresownie. 
      Do ośrodka zaczęto przyjmować osoby, które znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji życiowej z powodu własnych obciążeń, ale także ze względu kryzysów rodzinnych. Z miesiąca na miesiąc przybywało coraz więcej osób bezdomnych, którzy w miarę możliwości włączali się bezinteresownie w postępujące prace budowlane. W pierwszych początkach ze schroniska korzystało kilkadziesiąt osób na dobę, a w miarę upływu lat powiększała się liczba mężczyzn szukających schronienia (nawet do 70 osób na dobę). W latach 2002-2017 przebywało w schronisku około 1800 mężczyzn. Dzięki Bożej Opatrzności i wielu dobroczyńców budynek schroniska sukcesywnie rozbudowywano. 
      W grudniu 2003 roku na plac przed budynkiem nad Sanem bezdomni mężczyźni wnieśli Ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, która nawiedziła parafię pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Rozwijające się Dzieło Pomocy powstało jako wotum dziękczynne po Peregrynacji kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej.  Powierzono je opiece Maryi, nazywając je: PRZYSTAŃ MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ.

 

Bezdomni mężczyźni wnoszą na plac Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, a ks. Franciszek Ewangeliarz

 

Odtąd Fundacja „WZRASTANIE” podjęła służbę pod patronatem Matki Bożej nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także osobom starszym.W centralnym miejscu „Przystani” powstała przyległa Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, zaplecze kuchenne wraz z jadalnią oraz I piętro.

 

 

Wnętrze Kaplicy pw. Matki Bożej Bolesnej w "Przystani"

Zaplecze kuchenne (w tle) wraz z jadalnią

 

       W schronisku znajdują dom mężczyźni, którzy podczas przyjęciu do domu (na podstawie skierowania wystawianego przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej) zapoznają się z regulaminem schroniska. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania alkoholu. Mieszkańcy zobowiązują się do wykonywania wszystkich prac porządkowych i uczestniczenia w organizowanych spotkaniach formacyjnych oraz religijnych. W większości są to katolicy którzy znajdują tu nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale także opiekę duchową. Modlą się w kaplicy indywidualnie i wspólnie. Uczestniczą w porannej modlitwie, koronce do Miłosierdzia Bożego o godz.14.45, oraz wieczornej Mszy Świętej.
      We wspólnocie można dokonać wiele dobra, pokonać obojętność niechęć innych, otrzymać pomoc i wsparcie zmaganiach z cierpieniem i opuszczeniem przez najbliższych. Radością dla opiekunów są owoce świadczonej pomocy podopiecznym: przemiana życia, wzrost duchowy i usamodzielnienie się niektórych, przez znalezienie pracy czy powrót do swoich rodzin. 

 

Obecny budynek schroniska dla bezdomnych mężczyzn w "Przystani" po przebudowie - stan na 2017 r. 

Bliższe dane o historii znajdziecie Państwo klikając TU

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 marzec 2020 10:14

Ogłoszenia

kwiecień 23, 2020

Modlitwy przy konających i umierających

Jak pomóc osobom konającym i umierającym?

 

marzec 23, 2020

Fundacja "WZRASTANIE"

wrzesień 04, 2018

Wolontariat

"Kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. 

Blisko niego."

                                                                                                                       Św. Jan Paweł II

 

Od początku działalności hospicjum w wolontariat opiekuńczy oraz akcyjny włączyło się wiele osób przeszkolonych z zakresu niesienia pomocy chorym i ich rodzinom.

 

Chcesz pomagać ludziom ? Masz trochę dobrej woli? Masz otwarte serce i wolny czas, który chcesz dobrze wykorzystać? Przyjdź do Domu Ulgi
w Cierpieniu, 
posłuchaj doświadczonych w służbie samarytańskiej

 

 

 

Nie musisz mieć wielkich kwalifikacji 

i doświadczenia, ale wrażliwość serca

na los drugiego człowieka

Wystarczy, że chcesz pomóc!

 

Spróbuj, a zobaczysz, że warto czynić dobro,

ale mądrze i wytrwale...

 

luty 24, 2018

Twoje 1 % dla Hospicjum

Liczy się każda złotówka. Jeśli chcesz i możesz, nich to będzie także Twoja złotówka.

Nr konta:

56 9106 0008 2002 0015 8512 0001

KRS:  

0000065901 (przekaż 1% podatku)

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

luty 22, 2017

Apel o jałmużnę wielkopostną

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia ...

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top